Zielona przyszłość, czyli roślinna alternatywa dla morza plastiku

W Hempsy kochamy wszystkie pieski oraz naszą piękną, lecz wrażliwą planetę! Tę miłość i troskę wyrażamy tworząc psie akcesoria, bezpieczne dla zwierzaków, praktyczne dla ich opiekunów i przyjazne środowisku. Jak to robimy? Przekonajcie się sami!

 

Ekologiczne produkty idą zwykle w parze z naturalnymi materiałami. U nas cała magia dzieje się za sprawą konopi. Na myśl o nich, jedni niewinnie się uśmiechną, drudzy zmarszczą czoło, a trzeci zapytają zdezorientowani: „a komu to potrzebne?”. My odpowiadamy – Waszym psom!

 

Mówimy jednak wyłącznie o siewnej odmianie tej rośliny. Ludzkość zna ją od tysięcy lat i na przestrzeni dziejów z powodzeniem wyrabiała z niej wytrzymałe tkaniny, liny czy żagle okrętowe. Jednak w XX w. została ona wyparta z użytku przemysłowego przez materiały syntetyczne, których dziś powszechnie używa się do produkcji psich akcesoriów.

 

Morze plastiku

Znaczna część dostępnych na rynku smyczy, obroży czy szelek wykonana jest z poliestru czy nylonu. W połączeniu ze sztucznymi barwnikami, materiały te mogą uwalniać do organizmu szkodliwe związki chemiczne, podrażniać skórę i wywoływać uczulenia. Sami unikamy ubrań z plastiku, warto więc zastanowić się, czy naprawdę chcemy zakładać go naszym pupilom.

A to kwestia nie tylko ich bezpieczeństwa, ale i wpływu na środowisko. Poliester powstaje na bazie nieodnawialnych złóż ropy naftowej, a do jego produkcji używa się chemikaliów, które nawet Marii Skłodowskiej-Curie się nie śniły. Ich resztki trafiają do ścieków, a wraz z nimi spływają do rzek, mórz i oceanów. Nierzadko kończą tam też same syntetyczne przedmioty, kiedy już przestaną być użyteczne. A rozkładając się przez setki lat, generują one tzw. mikroplastik, którego drobiny rozprzestrzeniają się w powietrzu, wodzie i glebie.

Roślinna alternatywa

Na szczęście konopie zostały ponownie dostrzeżone i obecnie wracają do łask! Są bardzo uniwersalne i znajdują zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach gospodarki. Dzięki dużej wytrzymałości i trwałości stosuje się je w branży tekstylnej, a w przemyśle budowlanym stanowią jeden z głównych komponentów bio-betonu. Mają właściwości termoizolacyjne, dlatego używa się ich w budownictwie, czy też jako wyściółki dla zwierząt gospodarczych. A ze względu na składniki w nich zawarte, znalazły zastosowanie także w medycynie, przemyśle spożywczym, kosmetycznym czy przy produkcji pasz.

Ich uprawa jest ekologiczna i tania, szczególnie w porównaniu z bawełną. Zużywają średnio 2 do 3 razy mniej wody, a ich plony z jednego hektara ziemi dają ok. 3 ton włókna, przy zaledwie 1,4 tony czystej bawełny z takiego samego areału. Są odporne na choroby i szkodniki, dlatego nie potrzebują pestycydów ani herbicydów. Użyźniają glebę, w której rosną, dlatego sadzi się je na terenach zdegradowanych w celu rekultywacji. I gdyby tego było mało, pochłaniają z powietrza porównywalną ilość dwutlenku węgla, co młody las, a potrzebują jedynie 4 miesięcy, zamiast kilku lat, aby wyrosnąć!

Przyszłość jest zielona

Wielki powrót konopii potwierdzają statystyki. Tylko w latach 2015-2019 ich produkcja przemysłowa w samej Unii Europejskiej podskoczyła aż o 62%, a według prognoz ma tylko rosnąć! Korzyści z ich stosowania są niepodważalne, dlatego i my postawiliśmy na ten naturalny materiał we wszystkich naszych produktach. Bo skoro segregujemy śmieci, wybieramy autobus zamiast samochodu, chodzimy na zakupy z własną torbą i ograniczamy spożycie mięsa, dlaczego nie zadbać o to, by nasze psy też były bardziej eko?

Jednak spokojnie – nie wzywamy do wyrzucenia (lub co gorsza, spalenia na stosie) wszystkich syntetycznych smyczy i obroży, które posiadacie. Ale kiedy te już się zużyją, Wasze psiaki z nich wyrosną lub przygarniecie nowego pupila, postawcie na Hempsy i wspólnie podajmy łapę Ziemi!

 

Leave a Reply

This website uses cookies to improve your experience